اگر دانش در ثریا باشد،مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت.حضرت محمد(ص)
 
برای مردان بزرگ بن بستی وجود ندارد، یا راهی خواهند يافت یا راهی خواهند ساخت
 
سخن مشاور:به زندگی لبخند بزنیم تا با ایجاد شادی در خود ودیگران دنیای بهتری داشته باشیم
 
آیا می دانید؟70درصد تیم های اعزامی به مسابقات بین المللی از دانشگاه آزاد اسلامی است.
 
آیا مي دانيد؟ 332 اختراع بین المللی به نام دانشگاه آزاد اسلامی ثبت شده است.
 
آیا می دانید؟750 مدال در زمینه های علمی و ورزشی توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کسب گردیده.
 
نسخه فارسیفارسیامروز سه_شنبه بیست و هشتم اسفند ماه-سال یک هزار و سیصدو نود و هفت

مسابقه نقاشی با موضوع نماز، ویژه فرزندان کارمندان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر برگزار شدمسابقه نقاشی با موضوع نماز، ویژه فرزندان کارمندان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر برگزار شد
 در راستای ترویج معارف دینی، مسابقه نقاشی با موضوع نماز، ویژه فرزندان کارمندان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر برگزار شد. در این مسابقه، بالغ بر 30 نفر از فرزندان کارمندان و استادان مشارکت داشتند و در پایان از این عزیزان تجلیل شد.

مسابقه نقاشی با موضوع نماز، ویژه فرزندان کارمندان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر برگزار شد

ادامه مطلب ...


 

رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) تسلیت باد

1396/08/27 (10:46:51 AM)

مدینه در ماتم رحلت پیامبر اکرم(ص)
اینک «پدری مهربان» از دنیا می رود، پدری بی مانند جهان را ترک می گوید و آنگاه که بی تابی و بی قراری دخترش را نظاره می کند خطاب به او چنین می فرماید: «فاطمه عزیزم، غصه به خود راه مده که تو اوّلین کسی هستی که به دیدار من می شتابی.

برگی از دفتر زندگانی پیامبر اعظم، حضرت محمد صلی الله علیه و آله
پیغمبر اکرم حضرت محمد بن عبداللّه (ص) که نبوت به او پایان یافت، در سال 570 بعد از میلاد متولد شد. در چهل سالگی به نبوت مبعوث گشت. سیزده سال در مکه مردم را به اسلام دعوت کرد و سختی ها و مشکلات فراوان متحمل شد و در این مدت گروهی زبده تربیت کرد و پس از آن به مدینه مهاجرت نمود و آنجا را مرکز قرار داد. ده سال در مدینه آزادانه دعوت و تبلیغ نمود و با سرکشان عرب نبرد کرد و همه را مقهور ساخت. پس از ده سال همه جزیرة العرب مسلمان شدند. آیات کریمه قرآن تدریجا در مدت بیست و سه سال بر آن حضرت نازل شد. مسلمین شیفتگی عجیبی نسبت به قرآن و هم نسبت به شخصیت رسول اکرم نشان می دادند. رسول اکرم در سال یازدهم هجری، یعنی یازدهمین سال هجرت از مکه به مدینه که بیست و سومین سال پیامبری او و شصت و سومین سال از عمرش بود درگذشت در حالی که جامعه ای نوبنیاد و مملو از نشاط روحی و مؤمن به یک ایدئولوژی سازنده که احساس مسئولیت جهانی می کرد تأسیس کرده و باقی گذاشته بود.

پیامبر اعظم (ص) به نص صریح قرآن پیامبر رحمت و پیام آور صلح و صفا بود. نرم خویی پیامبر اعظم (ص) هدیه ای الهی بود:

به لطف و رحمت الهی با آنان نرم خو و پر مهر شدی و اگر درشتخوی سخت دل بودی بی شک از پیرامون تو پراکنده می شدند.

همین نرم خویی و رفتار مسالمت آمیز پیامبر (ص) یکی از راهکارهای بسیار موفق آن حضرت در جذب مردم و تسخیر قلب ها بوده است. خدای متعال در آیه دیگر از رأفت، رحمت و مهربانی و دلسوزی پیامبر اعظم (ص) این گونه یاد کرده است:

به راستی که پیامبر از میان خودتان به سوی شما آمده است که هر رنجی که شما می برید، برای او گران می آید، و سخت هواخواه شماست و به مؤمنان رئوف و مهربان است.

پیامبر اعظم (ص) خود فرموده: «پروردگارم مرا به مدارا و نرمی با مردم دستور فرمود، همان گونه که به انجام واجبات امر فرمود.»

پیامبر اسلام (ص) در برخورد خشونت آمیز دیگران نیز از قهر و خشونت بهره نگرفت. وقتی پیامبر اعظم (ص) در مکه برای دعوت مردم به خداپرستی ظهور کرد، با عکس العمل شدید قریش مواجه شد و قریش از هیچ گونه آزار و شکنجه، اهانت و افترا دریغ نورزید و او را فردی کذاب، ساحر، مجنون و... معرفی کردند، ولی عکس العمل پیامبر (ص) این بود که: «بارالها، قوم من را بیامرز که آنان نادان اند.»

با پیامبر صلی الله علیه و آله در آخرین روزها و ساعات حیات
شیخ مفید در ارشاد می گوید: «هنگامی که رسول خدا از نزدیک شدن اجل خود مطّلع گردید، به هر مناسبتی برای مسلمانان سخنرانی می کرد و آنان را از فتنه انگیزی و اختلاف پس از خودش برحذر می داشت. و بسیار سفارش می کرد که به سنّت او متمسّک شوند، و بر آن اتفاق نظر و وحدت داشته باشند، و آنان را به پی روی از عترت خود، و اطاعت و حفاظت از آن ها، و کمک و یاری به آن ها در دین تشویق می کرد، و از اختلاف و ارتداد برحذر می داشت و راویان بسیاری از آن حضرت نقل کرده اند که فرمود: ای مردم، من از میان شما می روم و شما در حوض کوثر بر من وارد می شوید. آگاه باشید که درباره دو چیز از شما سؤال خواهم کرد. پس مواظب باشید که چگونه از آن ها محافظت می کنید. بدانید که خداوند به من خبر داده است که این دو از هم جدا نمی شوند تا مرا ملاقات کنند. من این ها را از خدا درخواست کردم و آن ها را به من عطا فرمود. آگاه باشد که من این دو را در میان شما می گذارم: کتاب خدا و عترتم، اهل بیتم. از آن دو پیشی نگیرید که متفرق می شوید و از آن دو عقب نمانید که هلاک می شوید و سعی نکنید که چیزی به آن دو یاد بدهید؛ زیرا آن دو آگاه تر از شما هستند. ای مردم، این گونه نباشید که پس از من به کفر خویش بازگردید و خون همدیگر را بریزید... آگاه باشید که علی بن ابی طالب، برادر و وصی من است که بر سر تأویل قرآن می جنگد؛ چنان که من بر سر تنزیل قرآن جنگیدم.

 
نگاهی به ویژگی های اخلاقی امام حسن مجتبی (ع)

اخلاق، دستمایه سترگ هدایت است. زندگی کوتاه دنیا در پرتو آموزه های اخلاقی، خود بهشتی برین می شود. انسان برای رسیدن به رشد، کمال و بالندگی اخلاقی به شناخت نیاز دارد. شناخت، گاه از راه تحصیل معارف اخلاقی و گاهی از راه شناخت نمونه های عملی و به تعبیر دیگر، الگوهای اخلاقی ایجاد می شود.پیشوایان پاک دین علیهم السلام به دلیل بهره مندی از ویژگی عصمت و دوری از عصیان و اشتباه، برترین مربیان اخلاق برای انسان، بویژه برای دوستداران و پیروان خود به شمار می روند. در نوشتار حاضر برخی از ویژگی های اخلاقی امام حسن(ع) مورد بررسی قرار گرفته است.

عبادت
امام صادق(ع) در بیان حال معنوی امام حسن(ع) می فرمود: امام مجتبی(ع) عابدترین مردم زمان خود بود. بسیار حج به صورت پیاده و گاه با پای برهنه بجای می آورد. همیشه او را در حال گفتن ذکر می دیدند و هر گاه آیه یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا را می شنید، پاسخ می گفت: لَبَّیک اللَّهُمَّ لَبَّیک (خداوند! گوش به فرمان توام.)[1]

آن امام همواره در قنوت نمازش، بسیار دعا می کرد و خدا را این گونه می خواند:....بارخدایا! تو خود می دانی که من از تلاش خود فروگذار نکرده ام تا هنگامی که برش تیغم از میان رفت و تنها شدم. در آن وقت از گذشتگان خودم پیروی کردم (صبر کردم) تا جلوی این دشمن سرکش و ریختن خون شیعیان را بگیرم تا اینکه حفظ کردم آنچه را اولیای من حفظ کردند. خشم خود را فرو بردم و به خواسته آنها تن در دادم. به راهی رفتم که می خواستند و هیچ نگفتم تا یاری تو فرا برسد که تو تنها یاور حق و بهترین پشتیبان آن هستی؛ گرچه این یاری تأخیر افتد و نابود شدن دشمن اندکی به درازا کشد.[2]

ترس از خدا
هرگاه امام مجتبی(ع) وضو می گرفت، تمام بدنش از ترس خدا می لرزید و رنگ چهره اش زرد می شد. وقتی از او در این باره می پرسیدند، می فرمود: بنده خدا باید وقتی برای بندگی به درگاه او، آماده می شود، از ترس او رنگش تغییر کند و اعضایش بلرزد.»[3]

هرگاه برای نماز به مسجد می رفت، کنار در می ایستاد و این گونه زمزمه می کرد: إِلَهِی ضَیفُک بِبَابِک یا مُحْسِنُ قَدْ أَتَاک الْمُسِی ءُ فَتَجَاوَزْ عَنْ قَبِیحِ مَا عِنْدِی بِجَمِیلِ مَا عِنْدَک یا کرِیم؛[4]خدایا! مهمانت به درگاهت آمده است. ای نیکوکردار! بدکار به نزد تو آمده است. پس از زشتی و گناهی که نزد من است به زیبایی آنچه نزد توست، درگذر؛ ای بخشاینده!»

امام صادق(ع) فرمود: وقتی (امام حسن(ع)) به یاد مرگ می افتاد می گریست. هرگاه به یاد قبر می افتاد، گریه می کرد. وقتی به یاد قیامت می افتاد، ناله می کرد، هرگاه به یاد گذشتن از [پل] صراط می افتاد، می گریست. هرگاه به یاد عرضه اعمال بر خداوند می افتاد، ناله ای می کرد و از هوش می رفت. وقتی به نماز می ایستاد، بدنش در مقابل پروردگارش می لرزید. هرگاه بهشت و دوزخ را به یاد می آورد، مانند مارگزیده، مضطرب می شد و از خدا بهشت را می خواست و از آتش جهنم به او پناه می برد.[5]

هنگامی که آثار مرگ در چهره اش آشکار شد، او را دیدند که می گرید. پرسیدند: چرا می گریید؛ در پاسخ می فرمود: إِنَّمَا أَبْکی لِخَصْلَتَینِ: لِهَوْلِ الْمُطَّلَعِ وَ فِرَاقِ الْأَحِبَّهْ[6] دو دلیل می گریم: از ترس روز قیامت و از دوری دوستانم.»

 همنشینی با قرآن
آن بزرگوار، صوتی زیبا در قرائت قرآن داشت و علوم قرآن را از کودکی به نیکی می دانست. همواره پیش از خوابیدن، سوره کهف را تلاوت می کرد و سپس می خوابید. گفته اند در دوران زندگانی پیامبر اکرم(ص) شخصی وارد مسجد شد و از کسی درباره تفسیر شاهد و مشهود[7] پرسید؛ آن مرد پاسخ داد: شاهد، روز جمعه است و مشهود، روز عرفه. از مرد دیگری پرسید؛ ولی او گفت: شاهد روز جمعه و مشهود روز عید قربان است.

سپس نزد کودکی رفت که گوشه مسجد نشسته بود. او پاسخ داد: شاهد محمد (ص) رسول خدا و مشهود روز قیامت است؛ مگر نخوانده ای که خداوند [درباره رسولش] می فرماید: ای پیامبر! ما تو را گواه و بشارتگر و هشدار دهنده فرستادیم.[8] و نیز درباره قیامت می فرماید: ذلِک یوْمٌ مَجْمُوعٌ لَهُ النَّاسُ وَ ذلِک یوْمٌ مَشْهُود»؛[9]آن روز، روزی است که مردم را برای آن گرد می آورند و روزی است که (جملگی در آن) حاضر می شوند.»

راوی داستان می گوید که پرسیدم: فردی که اول پاسخ داد که بود؟» گفتند: ابن عباس. پرسیدم: دومی که بود؟ گفتند: ابن عمر. سپس گفتم: آن کودک که از همه بهتر و درست تر پاسخ داد که بود؟ گفتند: او حسن بن علی بن ابی طالب بود.[10]

 مهربانی
مهربانی با بندگان خدا از ویژگیهای بارز ایشان بود. اَنس می گوید که روزی در محضر امام بودم. یکی از کنیزان ایشان با شاخه گلی در دست وارد شد و آن را به امام تقدیم کرد. حضرت گل را از او گرفت و با مهربانی فرمود: برو تو آزادی! من که از این رفتار حضرت شگفت زده بودم، گفتم: ای فرزند رسول خدا! این کنیز، تنها یک شاخه گل به شما هدیه کرد، آنگاه شما او را آزاد می کنید؟ امام در پاسخم فرمود: خداوند بزرگ و مهربان به ما فرموده است: وَ إِذا حُییتُمْ بِتَحِیةٍ فَحَیوا بِأَحْسَنَ مِنْها؛[11]هر کس به شما مهربانی کرد، دو برابر او را پاسخ گوئید. سپس امام فرمود: پاداش در برابر مهربانی او نیز آزادی اش بود.[12]

 گذشت
امام بسیار با گذشت و بزرگوار بود و از ستم دیگران چشم پوشی می کرد. بارها پیش می آمد که واکنش حضرت به رفتار ناشایست دیگران، سبب تغییر رویه فرد خطاکار می شد.

در همسایگی ایشان، خانواده ای یهودی می زیستند. دیوار خانه یهودی، شکافی پیدا کرده و نجاست از منزل او به خانه امام نفوذ کرده بود. فرد یهودی نیز از این جریان آگاهی نداشت تا اینکه روزی زن یهودی برای درخواست نیازی به خانه آن حضرت آمد و دید که شکاف دیوار سبب شده است که دیوار خانه امام نجس شود. بی درنگ، نزد شوهرش رفت و او را آگاه ساخت. مرد یهودی نزد حضرت آمد و از سهل انگاری خود پوزش خواست و از اینکه امام، در این مدت سکوت کرده و چیزی نگفته بود، شرمنده شد.

امام برای اینکه او بیشتر شرمنده نشود، فرمود: از جدم رسول خدا(ص) شنیدم که به همسایه مهربانی کنید. یهودی با دیدن گذشت، چشم پوشی و برخورد پسندیده ایشان به خانه اش برگشت، دست زن و بچه اش را گرفت و نزد امام آمد و از ایشان خواست تا آنان را به دین اسلام درآورد.[13]

 فروتنی
امام مانند جدش رسول الله(ص) بدون هیچ تکبری روی زمین می نشست و با تهیدستان، هم سفره می شد. روزی سواره از محلی می گذشت که دید گروهی از بینوایان روی زمین نشسته اند و مقداری نان را پیش خود گذارده اند و می خورند. وقتی امام را دیدند، به ایشان تعارف کردند و حضرت را سر سفره خویش خواندند. امام از مرکب خویش پیاده شد و این آیه را تلاوت کرد: إِنَّهُ لا یحِبُّ الْمُسْتَکبِرین»؛ خداوند خود بزرگ بینان را دوست نمی دارد (نحل/23).» سپس سر سفره آنان نشست و مشغول خوردن شد. وقتی همگی سیر شدند، امام آنها را به منزل خود فرا خواند و از آنان پذیرایی فرمود و به آنان پوشاک هدیه کرد.[14]

آن حضرت همواره دیگران را نیز بر خود مقدم می داشت و پیوسته با احترام و فروتنی با مردم برخورد می کرد.

میهمان نوازی
آن گرامی، همواره از میهمانان پذیرایی می کرد. گاه از اشخاصی پذیرایی می کرد که حتی آنان را نمی شناخت؛ بویژه، امام به پذیرایی از بینوایان علاقه زیادی داشت، آنان را به خانه خود می برد و به گرمی پذیرایی می کرد و به آنها لباس و مال می بخشید.[15]

 بردباری
از سخت ترین دوران زندگانی با برکت امام مجتبی(ع)، دوران پس از صلح با معاویه بود. ایشان، سختی این سالهای ستم را با بردباری وصف ناشدنی اش سپری می کرد. در این سالها، از غریبه و آشنا سخنان زشت و گزنده می شنید و از خدنگ بی وفایی، زخم می خورد. بسیاری از دوستان به ایشان پشت کرده بودند. روزگار، برایشان به سختی می گذشت. ناسزا گفتن به حضرت علی(ع) شیوه سخنرانان شهر شده بود. هرگاه امام را می دیدند می گفتند: السَّلَامُ عَلَیک یا مُذِلَّ الْمُؤْمِنِین؛[16]سلام بر تو ای خوار کننده مؤمنان. در حضور ایشان، به هتک و دشنام امیرالمؤمنین(ع) زبان می گشودند و امام با بردباری و مظلومیت بسیار، هتاکیها و دشنامها را تحمل می کرد.

روزی ایشان، وارد مجلس معاویه شد. مجلسی شلوغ و پر ازدحام بود. امام، جای خالی نیافت و ناگزیر، نزدیک پای معاویه نشست که بالای منبر بود. معاویه با دشنام به حضرت علی(ع) سخنش را آغاز کرد و درباره خلافت خودش سخن راند و گفت: من از عایشه در شگفتم که مرا در خور خلافت ندیده است و فکر می کند که این جایگاه، حق من نیست. سپس با حالتی تمسخرآمیز گفت: زن را به این سخنان چه کار؟ خدا از گناهش بگذرد. آری! پدر این مرد [با اشاره به امام مجتبی(ع)] در کار خلافت با من سرستیز داشت، خدا هم جانش را گرفت.

امام فرمود: ای معاویه! آیا از سخنان عایشه تعجب می کنی؟ معاویه گفت: بله به خدا! امام فرمود: می خواهی عجیب تر از آن را برایت بگویم؟ گفت: بگو. آن حضرت پاسخ داد: عجیب تر از اینکه عایشه تو را قبول ندارد، این است که من پای منبر تو و نزد پای تو بنشینم. [17]

 بخشندگی و برآوردن نیازهای دیگران
می توان گفت که بارزترین ویژگی امام مجتبی (ع) که بهترین سرمشق برای دوستداران او است، بخشندگی بسیار و دستگیری از دیگران است. ایشان به بهانه های مختلف، همه را از خوان کرم خویش بهره مند می ساخت و آنقدر بخشش می کرد تا شخص نیازمند بی نیاز می شد؛ زیرا طبق تعالیم اسلام، بخشش باید بگونه ای باشد که فرهنگ گدایی را ریشه کن سازد و در صورت امکان، شخص را از جرگه نیازمندان بیرون کند.

روزی حضرت مشغول عبادت بود. دید فردی در کنار او نشسته است و به درگاه خدا می گوید: خدایا! هزار درهم به من ارزانی دار. حضرت به خانه آمد و برای او ده هزار درهم فرستاد.[18]
امیر خراسان (شهادت امام رضا علیه السلام)

پرواز در غربت
امام رضا علیه السلام در روز جمعه، آخرین روز ماه صفر سال 203 ه .ق در 55 سالگی به شهادت رسید. پس از شهادت حضرت، برای سرپوش گذاشتن بر جنایت مأمون، عامل شهادت حضرت را بیماری یا عوامل دیگر معرفی کردند، ولی با توجه به شواهد، مأمون عامل اصلی شهادت امام بوده است. علامه مجلسی می نویسد: «حق همان است که بزرگان بدان باور دارند که حضرت رضا علیه السلام به وسیله سم مأمون ـ که نفرین خدا بر او و دیگر غاصبان و ستمگران باد ـ شهید شده است». علامه سیدمحسن امین نیز می نویسد: «نظر من این است که هر چند امام هنگام ورود به طوس، کسالتی داشتند، ولی خلیفه از این فرصت بهره جست و امام را مسموم کرد؛ چه اینکه خلیفه با انعکاس خبر ولایت عهدی حضرت در بغداد، و بیعت بغدادیان با ابراهیم فرزند مهدی، دریافت که حکومت در شرایط خاصی قرار گرفته است و با وجود فضل بن سهل و حضرت رضا علیه السلام ، امیدی به بهبودی اوضاع نیست. از این رو فضل را کشت و امام را مسموم کرد».

نقشه های شیطانی
از اباصلت، یار نزدیک امام رضا علیه السلام پرسیدند: چگونه مأمون به قتل امام تن داد، با اینکه وی را احترام می کرد و او را ولیعهد خود قرار داد. اباصلت می گوید: «خلیفه، امام را احترام می کرد، چون به برتری او آگاه بود. پیشنهاد ولایت عهدی هم برای آن بود تا با این عمل وانمود کند حضرت دنیاطلب است و مردم به حضرت توجه نکنند. البته چنین نشد و با تشکیل محافل علمی، چهره امام و شخصیت علمی او بر همگان روشن گردید و از موقعیت خلیفه کاسته شد تا جایی که دوست و دشمن، حضرت را شایسته خلافت می دانست. این امر بر خلیفه گران آمد و بر حضرت کینه و حسادت ورزید و به ناچار امام را مسموم کرد و به شهادت رساند».

خبر از شهادت
درباره شهادت امام رضا علیه السلام با سمّ در شهر طوس، افزون بر روایاتی که از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم و امام صادق علیه السلام به ما رسیده است، خود حضرت نیز در چندین مورد از شهادتش با سم خبر داده بود. در روایتی از آن حضرت آمده است: «به خدا سوگند هیچ یک از ما نیست جز اینکه به شهادت رسیده است». به ایشان گفته شد: عامل قتل شما چه کسی خواهد بود؟ امام فرمود: «بدترین مردم زمانم، مرا با سم می کشد». همچنین حضرت پیش از پذیرفتن اجباری ولایت عهدی به مأمون فرمود: «من قبل از تو (ای مأمون) به وسیله سم و مظلومانه به شهادت خواهم رسید و فرشتگان آسمان و زمین بر من می گریند و در سرزمین غربت دفن می شوم... البته اگر بخواهم، می توانم قاتل خود را معرفی کنم». امام رضا علیه السلام آخرین بار، اندکی قبل از شهادت به هَرثَمه فرمود: «اینک هنگام بازگشت من به سوی خدا فرا رسیده است و زمان آن است که به جدّم رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم و پدرانم بپیوندم. طومار زندگی ام به انجام رسیده است. این طغیانگر (مأمون) تصمیم گرفته مرا با انگور و انارِ مسموم، به قتل رساند».

شاعران در سوگ
شهادت امام رضا علیه السلام به دست مأمون، مظلومیتی بود که به تاریخ شیعه و اهل بیت علیهم السلام افزوده شد و بیت دیگری بود که بر قصیده شاعران آزاده و حقیقت طلب افزون گشت و در ادبیات حماسی انعکاس یافت. ابونُواس در قصیده ای چنین سرود: برخی از آنها پس از بیعت با حضرت رضا علیه السلام به کشتن وی شتاب کردند و بعد از بصیرت و آگاهی کور دل شدند؛ آن گروهی که پس از خوش بختی به تیره بختی گرایید؛ و آن جماعتی که پس از سلامتی و نجات، نابود گردید». دعبل خزاعی نیز شهادت امام را در اشعار سوزناک خود چنین بازتاب داده است: «چه شده است که دیدگان، نم نم می بارند و می گریند؛ در حالی که اگر آب دیده تمام شود و چشمان بخشکند، باز هم کم است. در مصیبت کسی که زمین بر او گریست و کوه های بلند و سر به فلک کشیده، در سوگ او به ناله و فغان آمد و عزادار شدند. ما به از دست دادن سِبط پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم مصیبت دیده ایم؛ مصیبتی که بر اهل دنیا سنگین بود. دیگر پس از فقدان خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در دنیا و زندگی آن خیری نیست، دنیا دیگر جایگاه خوشی ندارد و آرزوی ماندن در ما نیست».

شاعر حماسه سر
نام دِعبل خزاعی و اشعار پر حماسه وی برای شیعه آشناست؛ او که اندیشه ناب تشیع را در گلواژه اشعارش به نسیم خاطره ها می سپرد تا اقصی نقاط سرزمین اسلامی، از یاد و نام خاندان عترت و طهارت، شمیم محبت و ولایت به خود گیرد. یکی از شکوهمندترین مناظری که این شاعر فرهیخته در نمای اشعار، خوش آفریده، قصیده ای است معروف به تائیّه که در مدح اهل بیت از نیکوترین شعرها و مدایح بلند است. وی سروده اش را در محضر امام رضا علیه السلام خواند و آن حضرت را به شدت تحت تأثیر قرار داد. دعبل در آن مجموعه حماسی، از بی مهری زمانه و مدارس دور مانده از مدرّسان وحی آغاز می کند و به شرح زندگی یکایک امامان می پردازد. گویند وی قصیده اش را در پارچه ای نوشت و آن را لباس اِحرام حج خود قرار داد و وصیت کرد جزئی از کفنش باشد.

واگویی زمانه
روزی دعبل خزاعی در مرو خدمت امام رضا علیه السلام رسید و عرض کرد: قصیده ای در مدح شما سروده ام و قسم یاد کرده ام پیش از شما آن را برای کسی نخوانم. امام اجازه فرمود آن را بخواند. دعبل قصیده اش را خواند که بیش از 120 بیت داشت. ترجمه بیت اول آن که در وصف اهل بیت علیهم السلام سروده، چنین است: «محل تدریس آیات الهی که اکنون از تلاوت آیات برکنار مانده و محل نزول وحی پروردگار که از فعالیت بازمانده است». هنگامی که دعبل به این بیت رسید: «غنیمتی که مال ایشان (امامان) است در دست دیگران می بینم که بین خود قسمت می کنند، در حالی که دست آن بزرگواران از آن غنیمت خالی است»، حضرت رضا علیه السلام به گریه افتاد و فرمود: «راست گفتی ای خزاعی».

دعا برای شاعر
شاعر پرشور شیعه، دِعبِل خزاعی، هنگامی که در محضر امام رضا علیه السلام قصیده «مدارس آیات» را در وصف امامان می خواند، همین که به این بیت رسید: «هنگامی که به آنان ستم شود، به ستمگر خود دست انتقام دراز نمی کنند، بلکه بدی را با نیکی پاسخ می دهند و دستشان از انتقام خالی است»، حضرت رضا علیه السلام پشت و روی دستان مبارک خود را نشان داد و فرمود: «آری به خدا قسم خالی است». نیز هنگامی که به این بیت رسید: «هر آینه در دنیا زندگی من آمیخته با ترس و وحشت بود، ولی امیدوارم پس از مرگم از امن و امان برخوردار باشم»، حضرت رضا علیه السلام فرمود: «خدای بزرگ تو را امان دهد و ایمن گرداند روزی که هراس آن بسیار است».

قبری در طوس
دعبل خزاعی در محضر امام رضا علیه السلام قصیده تائیه یا مدارس آیات را می خواند تا اینکه به بیت زیر رسید: «قبری از شما (امامان) در بغداد (قبر امام کاظم علیه السلام در کاظمین نزدیک بغداد) برای آن وجود پاک است و غرفه ای از غرفه های بهشت او را در برگرفته است». امام رضا علیه السلام به او فرمود: «آیا اجازه می دهی به این قسمت از قصیده ات دو بیت اضافه کنم؟» و بعد ادامه داد: «و قبری در طوس است که برای آن مصیبت هایی است که تا روز قیامت آتش از دل های سوخته، شعله ور خواهد نمود تا آنکه قیام کننده و منتقم ما را برانگیزاند و غصه ها و اندوه ما را برطرف سازد.» دعبل عرض کرد: من قبری از خاندان شما در طوس نمی شناسم، اینکه فرمودید قبر کیست؟ حضرت فرمود: «آن قبر من است؛ روزها و شب ها به پایان نمی رسد که طوس محل رفت و آمد شیعیان و زائران من می شود. بدانید هر کس مرا در شهر طوس و در آن دیار غربت زیارت کند، فردای قیامت با من و در درجه من خواهد بود، در حالی که گناهانش آمرزیده شده است».

لباس متبرک
دعبل خزاعی، شاعر شناخته شده اهل بیت علیهم السلام خدمت امام هشتم شعری خواند و آن حضرت را منقلب کرد. پس از شعرخوانی، امام از جا برخاست و به دعبل فرمود: «جایی نرو» و خود به اندرون خانه رفت. پس از مدتی، صد دینار به وسیله خادم برای او هدیه فرستاد و پیغام داد: «این مبلغ را خرجی خودت قرار ده». دعبل به خادم گفت: «به خدا سوگند من برای دینار اینجا نیامده ام و این قصیده را نگفته ام که دیناری به من برسد». سپس دینارها را برگرداند و پیراهنی از حضرت درخواست کرد تا بدین سبب، برکت و شرافت کسب کند. حضرت لباس بلندی از پشم نرم و نازک به همراه آن دینارها برایش فرستاد و به خادم فرمود: «به او بگو این دینارها را بگیر؛ زیرا روزی به آنها نیاز پیدا خواهی کرد و دوباره آن را برنگردان».

هدایای پربرکت
دعبل خزاعی، شاعر عصر امام رضا علیه السلام ، پس از ملاقات با آن حضرت، همراه با هدایای متبرکی به سرزمین خود بازگشت. در آنجا مشاهده کرد که خانه اش غارت شده است و همه اموالش را دزدیده اند. وقتی چنین دید، صد دینار متبرکی را که امام رضا علیه السلام به او هدیه داده بود فروخت. شیعیان، هر دینار را به صد درهم خریدند و او صاحب ده هزار درهم شد. دعبل فرمایش امام رضا علیه السلام را به خاطر آورد که فرموده بود: «به این دینارها احتیاج پیدا می کنی».

وی خادمی داشت که بسیار به او علاقه مند بود. روزی به چشم درد مبتلا شد. وقتی پزشک چشمش را معاینه کرد، گفت که چشم راست او چاره ای ندارد و از دست رفته است، ولی چشم چپش را معالجه می کنم. دعبل بسیار اندوهناک شد. در این حال به یادش آمد که پاره ای از لباس متبرک امام رضا علیه السلام را، همراه دارد. آن را به نیت شفا به چشم خادم مالید. صبح فردا به برکت امام رضا علیه السلام ، چشم او سالم تر از قبل شده بود.

مباحث اعتقادی از منظر امام رضا علیه السلام
برهان قاطع

امام رضا علیه السلام در هر زمان آماده پاسخ گویی به پرسش های همگان و مناظره با منکران خدا بود. گروهی در خدمت آن حضرت بودند که فردی منکر دین نزد آنان آمد. حضرت به او فرمود: «اگر سخن شما درست باشد ـ که نیست ـ در این صورت، ما و شما یکسان نیستیم و نماز و روزه و زکات و ایمان ما زیانی به ما نمی رساند». در این هنگام زندیق خاموش ماند. سپس امام رضا علیه السلام فرمود: اگر سخن ما درست باشد ـ که هست ـ آیا شما به هلاکت در نیفتاده اید و ما نجات نیافته ایم؟»

دلیل وجود خد

زندیقی از پیشوای هشتم امام رضا علیه السلام پرسید: دلیل وجود خدا چیست؟ حضرت فرمود: «من وقتی به کالبد خود نگریستم و دیدم نمی توانم در قد و پهنای آن کم و زیاد کنم و بدی ها را از آن دور سازم و سود و منفعتی به آن برسانم، دریافتم که این ساختمان را سازنده ای است. پس به وجود او اقرار کردم. افزون بر این، از مشاهده چرخش فلک به قدرت او و پدید آوردن ابرها و به حرکت درآوردن بادها و حرکت خورشید و ماه و ستارگان و دیگر نشانه های متقنِ شگفت آور پی بردم که این همه را پدید آورنده ای است».

آزمون خد

آزمون در جایی است که امتحان گیرنده، از وضعیت امتحان شونده آگاهی نداشته باشد. از این رو، خدای متعالی که به همه نکات زندگی انسان ها داناست، به چنین امتحانی نیاز ندارد؛ بلکه آزمون دنیوی، برای رشد انسان ها و آگاهی بشر از وضعیت خود و کسب درجات برتر است. امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در تفسیر آیه «تا شما را بیازماید که کدام یک نکوکارترید». فرمود: «خدای عزوجل بندگان خود را آفرید تا به وسیله نهادن طاعت و عبادت خود بر دوش آنان، ایشان را بیازماید و این کار را از باب امتحان و تجربه (برای خود) نکرد؛ زیرا او همواره به همه چیز آگاه است».

نکته های اخلاقی از دیدگاه امام رضا علیه السلام
توبه؛ زیباترین پوزش

توبه، موجب بخشایش بسیاری از گناهان می شود. روزی امام رضا علیه السلام شنید که یکی از یارانش می گوید: خدا لعنت کند کسی را که با حضرت علی علیه السلام جنگید. امام فرمود: «بگو به جز آنان که توبه کردند و اصلاح شدند» و آن گاه ادامه داد: «گناه کسی که از آن حضرت کناره گرفت و توبه نکرد، بزرگ تر از گناه کسی است که با او جنگید ولی بعد توبه کرد».

ویژگی بخشنده

روزی امام رضا علیه السلام در حال طواف بود. شخصی از ایشان پرسید: بخشنده کیست؟ حضرت فرمود: «سخن تو دو صورت دارد: اگر از مخلوق می پرسی، بخشنده کسی است که آنچه را خدا بر او واجب کرده بپردازد، و بخیل کسی است که از پرداختن آنچه خدا بر او فرض کرده دریغ ورزد؛ ولی اگر منظورت خالق است؛ او بخشنده است، چه عطا کند و چه نکند؛ زیرا اگر به بنده ای ببخشد، به او چیزی داده که از آنِ او نیست و اگر نبخشد، چیزی را از او دریغ داشته که از آنِ او نیست».

شعری از حضرت

امام رضا علیه السلام گاهی موعظه های خود را با زبان شعر بیان می کرد. ترجمه یکی از اشعار آن حضرت چنین است: «با عفت و پاک دامنی لباس بی نیازی پوشیدم و سرافراز در میان مردم راه می روم. هرگز با آدم نماها انس و الفت نمی گیرم، ولی با آنان که در حقیقت آدم هستند مأنوس می شوم. هنگامی که غرور و تکبر از صاحب ثروت دیدی، با اظهار نکردن نیاز نزد او تکبر کن و غرور او را بشکن. بر آن کس که نادار است هرگز فخر نکردم و هرگز نزد ثروتمندان فروتنی ننمودم».

پاسخ نامه

پس از شهادت امام کاظم علیه السلام برخی از نمایندگان آن حضرت برای حفظ اموال امام نزد خود، چنین وانمود کردند که ایشان همان منجی موعود است و عمری طولانی دارد. در نتیجه، امامت حضرت رضا علیه السلام را نپذیرفتند و به «واقفیه» شهرت یافتند. مردی از آنان، مسائل مشکلی را در طوماری گردآوری کرد و با خود گفت اگر حضرت رضا علیه السلام معانی اینها را بداند، امام و فرمانرواست. پس همین که در خانه حضرت رضا علیه السلام رسید، خادم امام در حالی که ورقه ای در دست داشت و در آن پاسخ مسائل او به خط امام علیه السلام بود، نزدش آمد و گفت: آن طومار کجاست؟ او طومار را بیرون آورد. خادم به او گفت: ولیّ خدا می فرماید: «این جواب مسائل این طومار است».

همیشه در محضریار

یکی از یاران امام رضا علیه السلام می گوید: هنگامی که با آن حضرت نزدیک دیوارهای شهر طوس رسیدیم، نگاه مان به جنازه ای افتاد. سرورم حضرت رضا علیه السلام طرف جنازه رفت و آن را دربرگرفت و به من فرمود: «هر کس جنازه دوستی از دوستان ما را تشییع کند، از گناهان خود خارج می شود.» چون جنازه را کنار قبر نهادند، ایشان دست مبارک خود را بر روی سینه او نهاد و فرمود: «تو را به بهشت بشارت باد و بعد از این ساعت، دیگر هراسی نخواهی داشت». من به حضرت عرض کردم: فدایت شوم! آیا این مرد را می شناسید؟ این سرزمینی است که پیش تر در آن قدم نگذاشته اید. امام فرمود: «ای موسی! آیا نمی دانی اعمال شیعیان هر صبح و شام به ما عرضه می شود؟ اگر در اعمال آنها تقصیری مشاهده کنیم، از خدا برای آنان بخشایش می طلبیم و اگر اعمال نیکو در آن ثبت شده باشد، توفیقات بیشتر و شکر الهی را برای آن نیکوکار تقاضا می کنیم».

همراه با اهل بیت علیهم السلام

امام رضا علیه السلام فرمود: «کسی که مصیبت های ما را به یاد آورد و به دلیل ظلمی که به ما شده، گریه کند، فردای قیامت با ما و درجه ما خواهد بود، و کسی که مصیبت های ما را یادآوری کند و بگرید و بگریاند، چشمان او روزی که همه چشم ها می گریند، گریان نخواهد بود، و کسی که در مجلسی که امر ما زنده می شود بنشیند، در روزی که دل ها می میرند دل او زنده خواهد بود».

ستودگان قرآنی

یکی از یاران امام رضا علیه السلام می گوید: در نامه ای به مولایم حضرت رضا علیه السلام چنین نوشتم: جانم به قربانت! منظور از صالحان و شایستگانی که در قرآن آمده و حضرت ابراهیم آرزوی پیوستن بدان ها را داشت، چه کسانی هستند؟ حضرت پاسخ داد: «آن صالحان و شایستگان، ما اهل بیت هستیم».

پاسخ های آسمانی

ابی نصر بزنطی می گوید: من در امامت امام رضا علیه السلام تردید داشتم. نامه ای به محضرش نوشتم و از ایشان اجازه خواستم خدمتش برسم. می خواستم وقت ملاقات، از سه آیه ای بپرسیم که فهم آنها برای من مشکل بود. در این حال، پاسخ حضرت به دستم رسید که در آن نوشته بود: «خدا ما و تو را کفایت کند. هم اکنون ملاقات ما مشکل است؛ چرا که اینان (حکومت عباسیان) برای من بسیار سخت گرفته اند و تو نمی توانی نزد من بیایی، ولی به زودی ـ ان شاء اللّه ـ خواهی آمد». حضرت در ادامه نامه، پاسخ سه پرسش مرا درباره آیات قرآن نوشته بود. در صورتی که هیچ کدام را در نامه خود ننوشته بودم. من از این امر شگفت زده شدم و به امامت او آگاه گشتم.

پایان تردیده

ابن یحیی می گوید: وقتی امام کاظم علیه السلام به شهادت رسید؛ برخی از مردم در امامت آن حضرت توقف کردند و امامت امام رضا علیه السلام را نپذیرفتند. من همان سال به حج مشرف شدم. امام رضا علیه السلام را دیدم. در دلم آیه زیر خطور کرد: «آیا ما از بشری مانند خود پیروی کنیم؟» آن حضرت از کنار من عبور کرد و فرمود: «من همان بشری هستم که بر تو واجب است از او پیروی کنی». عرض کردم: مولای من! از خدای متعالی و از محضر شما پوزش می طلبم. حضرت فرمود: «عذر تو پذیرفته است ان شاء اللّه تعالی».

حقوق مؤمنان بر یکدیگر

امام رضا علیه السلام در پاسخ به سؤال از حق مؤمن بر مؤمن فرمود: «از جمله حقوق مؤمن بر مؤمن این است که در دل او را دوست داشته باشد، با مال و ثروت یاری اش کند و به او اُفّ نگوید که اگر چنین بگوید، دیگر میان آنها پیوند دوستی نیست. نیز اگر بگوید تو دشمن من هستی، یکی از آن دو، یار خود را کافر شمرده است. همچنین هرگاه به او تهمتی زند، ایمان در دلش آب شود؛ همان گونه که نمک در آب حل می شود».

سفارش به آراستگی

روایات اسلامی، آراستگی و تمیز بودن را از وظایف مؤمنان دانسته اند. پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم به کسانی که به سر وضع خود رسیدگی نمی کردند، تذکر می داد که از نعمت های خدا بهره برند. امام رضا علیه السلام نیز فرموده است: «خدای تبارک و تعالی زیبایی و آراستگی را دوست دارد و فقر و فقرنمایی را دشمن می دارد. خدای عزوجل از مردان پلشتِ بداخلاق نفرت دارد».

کوثر رضوی

هر کس برای خدا برادری به دست آورد، خانه ای در بهشت به دست آورده است.

خِرد هدیه ای الهی است و تربیت با کوشش به دست می آید. پس کسی که برای کسب ادب بکوشد، آن را به چنگ آورد.

هر گاه خدای بزرگ بنده ای را برای (ادراه) امور بندگانش برگزیند، برای این امر به او شرح صدر عطا کند، چشمه های حکمت را در دلش جاری سازد و به او علم و دانش الهام فرماید که از آن پس از هیچ پاسخی در نماند و در یافتن راه درست سرگشته نشود.

به درستی که گشایش پس از نومیدی می آید.

ایمان، پیمان قلب، اقرار زبان و عمل با اعضاء و جوارح است.

بخل، آبرو را بر باد می دهد.

یک دعای پنهانی بنده، برابر با هفتاد دعای آشکار است.

کار نیک پنهانی، برابر با هفتاد کار نیک است و کسی که آشکارا گناه می کند، خوار می شود و یاوری نخواهد داشت.

کسی که بخواهد دوراندیشی کند ولی محتاط و برحذر نباشد، خود را مسخره کرده است.

مؤمن کسی است که چون کار خوب انجام دهد، شادمان شود و هرگاه بدی کند، آمرزش بخواهد.

هر مؤمنی که برای مردان و زنان مؤمن و مسلمان، زنده یا مرده دعا کند، خدای متعالی به شماره همه مردان و زنان مؤمن، از زمان حضرت آدم علیه السلام تا روز قیامت برای او نیکی می نویسد.

بیماری برای مؤمن پاک کننده و رحمت و برای کافر عذاب و لعن و نفرین است. به درستی که بیماری آن قدر با مؤمن خواهد بود تا از همه گناهان پاک شود.

هر کس کاری را از راهش بجوید، نلغزد و اگر هم لغزید، چاره اندیشی به کمکش می آید.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه
www.hawzah.net

بازگشت
   
مشاهده خبر(2721)بار
مجموع امتیازات به این خبر(0)
امتیاز شما به این خبر ؟ 
 نظرات شما در رابطه با این خبر ؟ (0)

 
 

باسپاس از شما بازدید کننده محترم از سایت دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر،
انتقادات و پیشنهادات خود را در خصوص دانشگاه از طریق لینک زیر با ما درمیان گذارید.   روابط عمومی
 
   
 

   
 
مرکز آزمونمرکز آزموناتوماسیون اداریاتوماسیون اداری
کانال آموزشی در ایتاکانال آموزشی در ایتاکانال دانشگاه در ایتاکانال دانشگاه در ایتا
صفحه اینستاگرام دانشگاهصفحه اینستاگرام دانشگاهکانال دانشگاه در سروشکانال دانشگاه در سروش
کانال دانشگاه در گپکانال دانشگاه در گپکانال دانشگاه در آی گپکانال دانشگاه در آی گپ
کانال دانشگاه در بیسفونکانال دانشگاه در بیسفونکانال دانشگاه در بلهکانال دانشگاه در بله
مرکز رشدمرکز رشدپورتال آموزشی دانشجویانپورتال آموزشی دانشجویان
 
 
 
 
 
 
میلاد با سعادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) فرخنده باد

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر از دانشگاهیان جهت حضور در راهپیمایی 22 بهمن دعوت کرد

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر از عموم مردم برای حضور در راهپیمایی 13آبان دعوت کرد

تأسیس اولین مجتمع مادران در واحد یادگار امام خمینی (ره)

5 دی، سالگرد جان باختن7نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در زلزله بم تسلیت باد

چرا دانشگاه آزاد اسلامی واحد بردسیر را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنیم:

برنامه زمان بندی انتخاب واحد نیم سال اول 98-97

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در ترم تابستان 97-96 دانشجوی مهمان می‌پذیرد

‍ ‍ آئین تکریم و معارفه امام جمعه شهر بردسیر برگزار شد

ثبت نام بدون کنکور 50 رشته:کارشناسی، کاردانی/برق، متالوژی، حقوق، حسابداری،کامپیوتر و...

مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر به صورت رایگان و برای عموم برگزار می کند:

اطلاعیه دوره تابستان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر

اطلاعیه دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم نیم سال اول 98-97/ شروع امتحانات 15 دی

تمدید ثبت نام بدون کنکور در 40 رشته کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر پنجشنبه 12 مهر

جشنواره فرهنگی هنری ققنوس ویژه دانشجویان استان کرمان

آغاز توزیع کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم تابستان از 3 شهریور/شروع امتحانات 5 شهریور

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان از امام جمعه و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر تجلیل کرد

قابل توجه بازماندگان ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر

دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاري در دانشگاه آزاد اسلامی

آغاز ثبت نام مسابقات قرآن و عترت

پدر و دانشجوی شهید در یک قاب

تمدید ثبت نام بدون کنکور در 40 رشته کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر پنجشنبه 12 مهر

اطلاعیه دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم نیم سال اول 98-97/ شروع امتحانات 15 دی

همزمان با روز دانشجو از خانواده اولین دانشجوی شهید دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر تجلیل شد

جشنواره سراسری هنر، ادبیات و پژوهش روایت فتنه/همراه با جوایز نفیس5 تا20 میلیون ریالی

✅ پذیرش دانشجو بدون کنکور در 50 رشته دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر/تا10بهمن

مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر به صورت رایگان و برای عموم برگزار می کند:

مسابقه نقاشی با موضوع نماز، ویژه فرزندان کارمندان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر برگزار شد

حضور دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در راهپیمایی13 آبان

فراخوان چهارمین سوگواره شعر عاشورایی

از سوی مشاور استاندار کرمان و فرماندار بردسیر، روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر تجلیل شد

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، آسمانی شد

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در ترم تابستان 97-96 دانشجوی مهمان می‌پذیرد

استقبال بسیجیان رزمایش سراسری اقتدار عاشورایی از ایستگاه صلواتی پایگاه بسیج کارکنان دانشگاه آزاد

آموزش بیش از 17 درس مجازی در حوزه های فرهنگی، سیاسی، مهارتی و ..

جدول وام های اعطایی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر به دانشجویان کاردانی تا دکتری

مسئول بسیج دانشجویی شهرستان بردسیر: دانشجویان باید نسبت به جامعه‌ی خود، مسئولیت پذیر باشند

اردوهای جهادی، محلی برای خودسازی دانشجویان است/ اردوهای جهادی از رویش‌های مبارک جمهوری اسلامی است

تأسیس اولین مجتمع مادران در واحد یادگار امام خمینی (ره)

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، بر سکوی قهرمانی مسابقات کشوری کاراته ایستاد

 
 
بیشترین بازدید

میلاد با سعادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) فرخنده باد
دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر از دانشگاهیان جهت حضور در راهپیمایی 22 بهمن دعوت کرد
دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر از عموم مردم برای حضور در راهپیمایی 13آبان دعوت کرد
تأسیس اولین مجتمع مادران در واحد یادگار امام خمینی (ره)
5 دی، سالگرد جان باختن7نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در زلزله بم تسلیت باد
چرا دانشگاه آزاد اسلامی واحد بردسیر را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنیم:
برنامه زمان بندی انتخاب واحد نیم سال اول 98-97
دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در ترم تابستان 97-96 دانشجوی مهمان می‌پذیرد
‍ ‍ آئین تکریم و معارفه امام جمعه شهر بردسیر برگزار شد
ثبت نام بدون کنکور 50 رشته:کارشناسی، کاردانی/برق، متالوژی، حقوق، حسابداری،کامپیوتر و...
مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر به صورت رایگان و برای عموم برگزار می کند:
اطلاعیه دوره تابستان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر
اطلاعیه دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم نیم سال اول 98-97/ شروع امتحانات 15 دی
تمدید ثبت نام بدون کنکور در 40 رشته کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر پنجشنبه 12 مهر
جشنواره فرهنگی هنری ققنوس ویژه دانشجویان استان کرمان
آغاز توزیع کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم تابستان از 3 شهریور/شروع امتحانات 5 شهریور
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان از امام جمعه و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر تجلیل کرد
قابل توجه بازماندگان ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر
دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاري در دانشگاه آزاد اسلامی
آغاز ثبت نام مسابقات قرآن و عترت


محبوبترین ها

پدر و دانشجوی شهید در یک قاب
تمدید ثبت نام بدون کنکور در 40 رشته کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر پنجشنبه 12 مهر
اطلاعیه دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم نیم سال اول 98-97/ شروع امتحانات 15 دی
همزمان با روز دانشجو از خانواده اولین دانشجوی شهید دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر تجلیل شد
جشنواره سراسری هنر، ادبیات و پژوهش روایت فتنه/همراه با جوایز نفیس5 تا20 میلیون ریالی
✅ پذیرش دانشجو بدون کنکور در 50 رشته دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر/تا10بهمن
مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر به صورت رایگان و برای عموم برگزار می کند:
مسابقه نقاشی با موضوع نماز، ویژه فرزندان کارمندان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر برگزار شد
حضور دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در راهپیمایی13 آبان
فراخوان چهارمین سوگواره شعر عاشورایی
از سوی مشاور استاندار کرمان و فرماندار بردسیر، روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر تجلیل شد
دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، آسمانی شد
دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در ترم تابستان 97-96 دانشجوی مهمان می‌پذیرد
استقبال بسیجیان رزمایش سراسری اقتدار عاشورایی از ایستگاه صلواتی پایگاه بسیج کارکنان دانشگاه آزاد
آموزش بیش از 17 درس مجازی در حوزه های فرهنگی، سیاسی، مهارتی و ..
جدول وام های اعطایی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر به دانشجویان کاردانی تا دکتری
مسئول بسیج دانشجویی شهرستان بردسیر: دانشجویان باید نسبت به جامعه‌ی خود، مسئولیت پذیر باشند
اردوهای جهادی، محلی برای خودسازی دانشجویان است/ اردوهای جهادی از رویش‌های مبارک جمهوری اسلامی است
تأسیس اولین مجتمع مادران در واحد یادگار امام خمینی (ره)
دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، بر سکوی قهرمانی مسابقات کشوری کاراته ایستاد


اخبار و رویدادها
 استقبال بی نظیر1000 کودک بردسیری از دومین دوره مسابقه بزرگ نقاشی

استقبال بی نظیر1000 کودک بردسیری از دومین دوره مسابقه بزرگ نقاشی

🔹 به همت شهرداری بردسیر و مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی، موسسه طلوع مهر غبیرا و کانون پرورش فکری کودکان، مسابقه نقاشی کودکان با عناوین «نماز»، «آب=زندگی»، «شهر زیبای من»

ادامه مطلب ...
طالب تاش: دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، فضای بسیار خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی ایجاد کرده است

طالب تاش: دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، فضای بسیار خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی ایجاد کرده است

 رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی در بازدید از واحد بردسیر گفت: دانشگاه آزاد اسلامی برد

ادامه مطلب ...
دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، به شهادت رسیدن جمعی از پاسداران در حادثه تروریستی چابهار را تسلیت گفت

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، به شهادت رسیدن جمعی از پاسداران در حادثه تروریستی چابهار را تسلیت گفت

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، به شهادت رسیدن جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچ

ادامه مطلب ...
نفرات برتر مسابقه عکاسی #من_انقلابی_ام معرفی شدند

نفرات برتر مسابقه عکاسی #من_انقلابی_ام معرفی شدند

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بردسیر با قدردانی از شرکت کنندگان در مسابقه، از بین 30 عکس دریافت شد

ادامه مطلب ...
بردسیر سفید پوش شد/اولین برف زمستانی در بردسیر

بردسیر سفید پوش شد/اولین برف زمستانی در بردسیر

 ✅ بردسیر سفید پوش شد/اولین برف زمستانی در بردسیر 🔹 تصویر یک روز زیبای برفی از دانشگاه آزاد اسلا

ادامه مطلب ...
حضور پرشور دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر راهپیمایی 22 بهمن

حضور پرشور دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر راهپیمایی 22 بهمن

✅ دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر همگام با مسئولان و مردم همیشه در صحنه شهرستان با حضور در راهپیمای

ادامه مطلب ...
دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر از دانشگاهیان جهت حضور در راهپیمایی 22 بهمن دعوت کرد

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر از دانشگاهیان جهت حضور در راهپیمایی 22 بهمن دعوت کرد

✅ روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر طی بیانیه‌ای از عموم مردم به ویژه دانشگاهیان جهت حضور پ

ادامه مطلب ...
مسابقه عکاسی من انقلابی ام/همراه با اهداء جوایز1000000 تا 2000000 ریالی به نفرات اول تا سوم

مسابقه عکاسی من انقلابی ام/همراه با اهداء جوایز1000000 تا 2000000 ریالی به نفرات اول تا سوم

مسابقه عکاسی من انقلابی ام جوایز: نفر اول 2.000.000 ریال نفر دوم 1.500.000 ریال نفر سوم

ادامه مطلب ...
ایران در 40 آیتم جزو 10 کشور برتر جهان است/دستاوردهای انقلاب اسلامی به نسل جوان معرفی شود

ایران در 40 آیتم جزو 10 کشور برتر جهان است/دستاوردهای انقلاب اسلامی به نسل جوان معرفی شود

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و به همت دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر، دانشگاه پیام نو

ادامه مطلب ...
 
نظرسنجی
دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسير را از نظر علمي چگونه ارزيابي مي کنيد؟


از کدام حوزه ذيل رضايت بيشتري داريد؟

هدف شما از تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسير چيست؟


برخورد کارکنان با دانشجويان را چگونه ارزيابي مي کنيد؟


عضویت در خبر نامه
حذف عضویتثبت عضویت
 
آب وهوا
اوقات شرعی
 
 

آمار بازديد
  
مشخصات بازدید کننده